Zlato z NF U12

09.05.2022

Během víkendu se v Pardubicích konalo Národní finále U12. My jsme na tento turnaj odjížděli bez stresu, protože polovina týmu byla mladší, některé hráčky i 2013, a pouze 3 hráčky 2010 měly větší zkušenosti. Bohužel pouze jedna z nich měla za sebou nějaký větší turnaj a tak jsme si byli vědomi toho, že bude záležet na tom, jak zvládnou zápasy hlavně hlavou.

To se ukázalo jako podstatné již v prvním zápase s Tygry. Jejich nepříjemná osobní obrana holky v 1/4 úplně vykolejila a nebyly schopné si s ní poradit. 2.pětka náskok soupeřek stáhla na 8 bodů, ale vypadávající míče, ztráty, a nepřesná zakončení nás provázela celé utkání a k lepšímu výsledku jsme se nedopracovali. Zápas se Strakonicemi byl důležitý k postupu ze skupiny a na nervozitě některých hráček to bylo znát. Po 1/4 jsme byli -1 bod, v další části však jasně dominovala Anička Plačková s Luckou Svobodovou a daly základ výhře 28:4. Po poločase se uklidnily i ostatní hráčky, zápas jsme dovedli do vítězného konce a splnili úkol, se kterým jsme jeli na NF - postoupit ze skupiny.

Ve čtvrtfinále nás čekal velmi těžký soupeř - Žabiny Brno. Tým daleko vyšší a silovější než my byl jasným favoritem zápasu a nic nenasvědčovalo tomu, že by se mělo odehrát nějaké překvapení. Holky však byly jiného názoru. Po zásahu do sestavy začala být daleko produktivnější první pětka. Lucka Makovcová řádila pod oběma koši a zak jsme drželi vyrovnaný stav až do konce utkání, kdy dala Anička vítězný TH. ( 48:47) Radost byla obrovská a čekali jsme na semifinále s Hradcem. To byl tým, který se našemu nejvíc podobal věkově, měl většinu hráček 2011 a konečně byl s námi srovnatelný i fyzicky. 

V zápase jsme jasně dominovali od začátku, na soupeřkách byla trochu znát únava z NF U11 i z předchozích zápasů. Lucka s Aničkou nedaly Hradci šanci a konečná výhra 66:37 nás posunula až do finále!

Ve finále jsme potkali zatím suverénní Slovanku, která staví svoje výkony hlavně na výborné Tereze Svatoňové, Lauře Venigerové a Sarah Radosavljevic, které zahrály skvělý turnaj.  Bylo to finále se spoustou soubojů, krásných akcí, utkání poctivých obran a utkání, které rozhodla chladnější hlava Aničky Plačkové. Na nás byla od začátku vidět nervozita ze zkušených soupeřek, TH, které jsme měli dosud nejlepší na turnaji, nás přestaly poslouchat, střely vyskakovaly z obroučky. Prostě co se mohlo pokazit, pokazilo se. Přesto jsme drželi neustále vyrovnané skóre a tak i naději. Soupeřky naopak s postupujícím časem začaly chybovat, i jim se přestalo úplně dařit a tak to v poslední čtvrtině byl víc boj než basketbal. Neúspěšné TH nás srážely psychicky, i tak jsme se prali o každý míč. Síly ubývaly na obou stranách, i soupeřkám se přestala dařit střelba a bylo jasné, že zlato získá ten, kdo udrží nervy. A byla to Anička Plačková, která několik vteřin před koncem proměnila střelu z delší vzdálenosti a vzápětí jeden TH, kterým nás posunula do vedení. I když soupeřky měly ještě několik střeleckých šancí, nedokázaly je proměnit a my se mohli radovat z nečekaného zlata!

Nelze ale mluvit pouze o některých hráčkách. Lucka a Anička byly jasnými lídry svých pětek, ale naprosto nadprůměrnými výkony se k nim přidaly Bára a Lucka S. U Báry je mi líto, že byl počet cen omezený, protože její věk a to, co předváděla s naraženými prsty, by si ocenění zasloužilo. Obrovským plusem pro celý tým byla obranná hra, kde ze sebe vydaly vše mladší hráčky. Pochvalu si zaslouží Nela, Hanička, Stázka, Eliška, Týna, Sára i Zuzka. Respektovaly svoji obrannou roli a podpořily svým výkonem útok starších spoluhráček. Zápas od zápasu se zlepšovaly a i mnohem větší soupeřky měly s jejich hrou problém. Ukázaly, že zlato vybojoval celý tým, který držel pohromadě za mohutného povzbuzování početného obecenstva.

Konečné pořadí

1. ŠBK Sadská
2. Basket Slovanka 
3. BŠ Tygři Praha 
4. Sokol Hradec Králové
5. Studánka Pardubice 
6. Žabiny Brno 
7. Slovan Litoměřice 
8. SBŠ Ostrava 
9. BSK TJ Jičín 
10. BK Strakonice 
11. DBaK Plzeň 
12. Strabag Zlín

Nejlepší hráčka týmu

Tým Nejlepší hráčka
BK Studánka Pardubice                    Natálie Kavková
Sokol Hradec Králové                       Anna Fejksová
BSK TJ Jičín                                      Natálie Řeháková
BŠ Tygři Praha                                  Julie Kousalíková
Basket Slovanka                               Kristýna Civínová
SBŠ Ostrava                                     Stella Výrková
Strabag Zlín                                     Markéta Pařízková
Žabiny Brno                                     Olga Rozsívalová
Slovan Litoměřice                             -
ŠBK Sadská                                     Lucie Svobodová
BK Strakonice                                  Bára Mrázová
DBaK Plzeň                                      Sofie Dassy

 

MVP turnaje (nejužitečnější hráčka turnaje)

Anna Plačková ŠBK Sadská

All star tým turnaje

Lucie Makovcová ŠBK Sadská
Tereza Svatoňová Basket Slovanka
Tereza Pantůčková BŠ Tygři Praha
Adéla Mlejnková Sokol Hradec Králové
Terezie Janovská BK Studánka Pardubice