U17 rozehrály extraligu

02.10.2023

Už i tým juniorek rozehrál svou sezonu. Nově složený tým vyrazil na severní Moravu po mírně rozpačité přípravě. První zastávkou naší cesty byla SBŠ Ostrava. Hráčky s výškovou a často i fyzickou převahou nám bohužel nedaly mnoho šancí. Už po první čtvrtině na světelné tabuli svítilo skóre 33 -13. Pokutovaní jsme byli za každou chybu a to jak v obranně, tak i v útoku. Plán, který jsme do utkání měli, v první polovině jakoby vůbec nebyl. Ostrava byla lepší v pohybu bez míče, vybíhala rychlé protiútoky i po obranném doskoku a dařila se jim i střelba z dlouhé vzdálenosti. To vše podpořeno útočným doskokem. V poločase už byl rozdíl skoro 40 bodový. To, co se nám nedařilo v poločase prvním, pak bylo lepší v druhém. Celoplošná obrana a aktivní útok všech 5 hráček. Zlepšili jsme i odstavování pod naším košem a poctivěji jsme se vraceli do obrany. Několik úseků bylo velmi nadějných, ale kvalita domácích nám nedovolila příliš snížit rozdíl ve skóre. V druhé části jsme uhráli "plichtu" a dali šanci všem hráčkám z lavičky, aby vyzkoušely atmosféru extraligy. Bohužel nemáme ani statistiky, nebo video záznam, které jsou povinné a bylo by pro nás přínosem, vidět některé situace ještě jednou. Určitě máme s Ostravou otevřený účet a věřím, že budeme v domácí odvetě lepším soupeřem víc než jen 20 minut.

Nedělní, polední utkání mělo přinést vyrovnanější souboj. Měli jsme možnost shlédnout domácí Prostějov o den dříve v souboji s Jičínem a díky tomu jsme měli jasný plán pro utkání. Chtěli jsme od začátku být agresivní v obranně, jelikož domácí používají jen 7 hráček v základní herní rotaci. Prostějov je prvním týmem v kategorii U 17, který hraje zónovou obranu a navíc ještě velmi nezvyklou. Nejen proto jsme chtěli hrát rychle do útoku, abychom domácím nedovolili obranu zformovat. Již vstup do utkání ukázal, že na sebe narazily dva týmy, které nebudou patřit k bohatě bodujícím. Boj o každou volnou pozici a útoky často trvající plných 24 vteřin. Po deseti minutách bylo skóre 16:16. Poté ale šly do vedení hráčky Prostějova a vedly až do 33. minuty. K obratu zavelela velmi dobrou obranou Valča Strnadová a v útoku Maky Palánová, která minutu před koncem překlopila jazýček vah na naši stranu o jeden bod a toto těsné vedení jsme již uhájili. Oproti sobotnímu utkání jsme se zlepšili v doskoku, kdy jsme Prostějov přeskákali o 14 doskoků a určitě těší 19 doskoků v útoku. Stejně tak je blýsknutím na lepší časy 14 bodů, které jsme vstřelili z rychlého protiútoku. První výhra je zapsána a holky si zaslouží pochvalu za víru ve vítězství po celých 40minut i povzbuzování na lavačce, protože jsme museli zúžit rotaci vzhledem k vývoji utkání.