MČR aneb tak jsme druhý a no a co….

01.05.2024

Poslední aprílový víkend se uskutečnilo Mistrovství republiky U15 v nedalekém Brandýse nad Labem. Stejně jako před rokem se nám v prvním utkání postavil tým Ostravy, jen tentokrát z klubu Basket Ostrava. Na začátku byla znát naše nervozita a živelný basketbal, soupeř tak mohl slavit úspěch. Postupně jsme se však osmělili a nacházeli jsme zápasový rytmus. Obranné kombinace začaly fungovat a soupeř měl problém jednoduše skórovat. Bohužel nás trápily nevynucené ztráty, a tak se nám nepodařilo náskok navýšit na poklidný rozdíl. Do utkání se zapojily všechny hráčky a rozložily jsme tak síly pro semifinále. Kapitánka Laura Grzonka nastoupila po dlouhé pauze zaviněné vážným zraněním.

ŠBK P-H Sadská – Basket Ostrava 70:62

Sobotní semifinále proti hráčkám Brna nám mělo vystavit vysvědčení za celou sezónu. Výšková převaha Brňanek způsobila velký respekt, tak jsme se je snažily udržet co nejdále od koše. Taktika na soupeře začala fungovat až po poločasové přestávce, kdy naše hráčky začaly plnit pokyny, které jsme si řekli. Agresivní obranou jsme soupeřky donutili k několika ztraceným míčům v řadě a sami jsme našli recept na obroučky v hale v brandýském Sportcentru. Za pomoci neutuchajícího kotle fanoušků jsme se ujali více jak desetibodového vedení, které už soupeři nedávalo příliš šancí na zvrat v utkání.

ŠBK P-H Sadská – Žabiny Brno 64:45

Souboj o první místo byl opět zápasem Davida s Goliášem. Zkušenosti ze sezóny jsme chtěli zúročit a konečně ve třetím vzájemném zápase USK porazit. Bohužel jsme jenom těžce hledali cesty k jednoduchému zakončení a sebevědomí hráček nahlodávaly bloky Pražanek. Hráčky USK se až příliš brzy dostaly do euforie a jednoduchého vedení, které jsme se po celý zápas snažili snížit. A i přes vypětí všech sil a nasazení hráček se nám nepodařilo přiblížit na dostřel. USK trestalo každé naše zaváhání jednoduchým protiútokem a my jsme se nedokázali vyrovnat tvrdosti, kterou povolili oba dva arbitři finálového zápasu.

ŠBK P-H Sadská – USK Praha 53:79

Zhodnocení:

Druhé místo je jistě zlepšení a úspěch pro náš klub i tým. Je to odměna za celoroční práci, která se projevila v těžkých zápasech extraligy U15. Dokázali jsme zvítězit v některých utkáních, která byla již zdánlivě ztracena. Zlepšili jsme se v obranných i útočných činnostech, a hlavně v týmové spolupráci. Některé kombinace by si zasloužily i zařazení do basket-parády. Věřím, že si holky sezónu užily, a závěrečné druhé místo bude motivací pro další práci na tréninku. Většinu hráček čeká extraliga U17, která je o stupínek náročnější než doposud hrané zápasy kategorie U15. Velký dík patří hlavně všem rodičům za podporu a čas, který věnují svým dcerám.